Gezilecek Yerler

İstanbul’da denize girilecek yerlerden biri olan Silivri, bu özelliği ile yaz döneminde çok sayıda turist ağırlamaktadır. Silivri gezilecek yerler listesi sadece sahiliyle değil tarihi yerleriyle ön plana çıkmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan bölgede çok sayıda tarihi eser ve doğal güzellik bulunmaktadır.

Mimar Sinan Köprüsü

Eski İstanbul-Edirne yolunda köprü, 1568 yılında inşa edilmiştir. Sülüklü Dere olarak da bilinen Silivri Çayı’nın üzerindeki Mimar Sinan Köprüsü, tarihi yapısına zarar gelmemesi için araç trafiğine kapatılmıştır. Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan köprü, günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçmiştir..

Silivri Kalesi

Selymbria Kalesi olarak da adlandırılan yapı, Silivri’deki Bizans döneminden kalma eserlerdendir. Kale, Osmanlı döneminde çeşitli tadilatlardan geçmiştir. Bizans döneminin mimari özelliklerini taşıyan kale, Silivri’de gezilecek yerlerden bir tanesidir.

Silivri Sahili

Üç bölümden oluşan Silivri Sahili’nin ilk kısmında çay bahçeleri, balık lokantaları, öğretmenevi ve barlar yer alıyor. Burada yer alan iskelede yemek yiyip bir şeyler içebilir, sandal kiralayarak gezintiye veya balığa çıkabilirsiniz. İkinci kısım, özellikle yaz döneminde hareketli olmaktadır. Burada dönemsel olarak kurulan lunapark ve sergiler yer almaktadır. Son kısımda ise yeşil alanlar ve çay bahçeleri bulunmaktadır.

Selimpaşa Sahili

Silivri Selimpaşa Sahili, belediyenin yaptığı çalışmalar ile çehresi değişen yerlerden biridir. Yapılan düzenlemeler sonrası yeni açılan işletmeler, bölgenin yaz döneminde bir hayli ilgi görmektedir. Duruman Sahili gibi Silivri’de denize girilebilecek yerlerden biri olan Selimpaşa Sahili’nde piknik yapmak da mümkündür.

At Çiftlikleri

Silivri’de yapılabilecek aktivitelerden bir tanesi de at binmektir. Çok sayıda tarla ve araziye sahip olan ilçede at çiftlikleri, mangal ve kahvaltı mekanları bulunmaktadır. At çiftliklerinde sadece at binme değil organik ürünler eşliğinde yeme-içme de yapılabilmektedir.

Silivri’deki at çiftlikleri arasında en meşhur olanı, Mustang Range Binicilik Kulübü’dür. Burada at binebilir veya binicilik eğitimi alabilirsiniz. Bölgede yer alan diğer at çiftlikleri ise Kılıçpaşa At Çiftliği, Gürman At Çiftliği ve Erkanlı At Çiftliği’dir. Bu çiftliklerin büyük kısmı Ortaköy ve Kavaklı beldelerinde toplanmıştır.

Silivri Dalgakıran

Silivri Sahili’nde bulunan dalgakıran, sunduğu Marmara Denizi manzarası dışında balık tutmak isteyenlerin de sıkça uğradığı yerlerin başında gelmektedir. Silivri’de balık tutulacak yerler denildiğinde merkeze en yakın yer olarak akla gelen dalgakıranda istavrit başta olmak üzere birçok balık türünü olta balıkçılığı ile avlamanız mümkündür.

Ay Çiçeği Tarlaları

Sarı, yeşil ve mavi renklerin buluştuğu Silivri ay çiçeği tarlaları, bölgenin ilgi çekici özelliklerindendir. Silivri ve Çorlu sınırlarında bolca bulunan tarlalar, turistlerin fotoğraf çekmek için uğradıkları yerler arasındadır. Turist fotoğraflarının yanı sıra İstanbul’dan gelen gelin ve damat adayları, Silivri dış çekim düğün fotoğrafları için bu tarlaları tercih etmektedir.